Дата смерті: 12 серпня 1900 року
Місце смерті: Нью-Йорк, США

Вільгельм (Вольф) Стейніц – шахіст, перший чемпіон світу з шахів.

Вільгельм Стейніц був народжений 14 травня 1836 року в Празі у родині кравця і швачки. У 12 років зацікавився шахами, і в 1858 році поступив на навчання у Віденському політехнічний інститут.

Його прийняли в Віденське шахове співтовариство, де в першому матчі він зайняв третє місце, через рік-другий, а в 1861 році переміг.

Шахи його так захопили, що інститут довелося піти – його відрахували за неуспішність.

У 1862 році взяв участь в лондонському міжнародному шаховому турнірі, присвячений всесвітньому вставці. Там Стейніц зайняв 6 місце.

Після того турніру Стейніц зіграв з власником 5 місця і переміг. А згодом вирішив залишитися в Лондоні. У 1863 році виграв у Блекберна і став відчувати себе набагато впевненіше.

У 1866 році зіграв з найсильнішим шахістом цього часу Андерсеном, і був переможцем з рахунком 8:6. Наприкінці того ж року Вільгельм зіграв гру і переміг англійця Берда.

У 1870 році в Баден-Бадені був організований міжнародний турнір, де він програв Андерсену, але виграв у Неймана і Паульсена.

У 1871 році переміг у міжнародному турнірі, в 1872 році турнір був закінчений внічию. В 1873 році у Відні розділив перше місце на шаховому турнірі з микроматчей з Блекберном.

У 1873 році Стейніц стає редактором в шаховому відділі журналу Філд, і займав цей пост з 9 років. У 1876 році він нарешті здолав давнього суперника Блекберна.

У 1878 році брав участь у паризькому турнірі, в 1881 році в берлінському, в 1880 вісбаденському.

У 1882 році через необережне коментаря його звільнили з Філда, в тому ж році пройшов віденський міжнародний турнір, де Стейніц розділив перше місце з Вінавера.

В кінці 1882 року він приїхав до США для виступу у показових партіях, а потім відправився в Гавану і виграв матч у кубинця.

У 1883 році повернувся в Лондон і зіграв у міжнародному турнірі, де програв Цукерторту. Відмовившись від матч-реваншу, він емігрував до США, де у 1888 році отримав громадянство. У 1884 році став засновником шахового журналу.

У 1885 році між Стейницем і Цукертортом було підписано офіційну угоду про проведення турніру за звання чемпіона світу. На двадцятій партії в 1886 році став чемпіоном Стейніц і офіційно був визнаний першим чемпіоном світу з шахів.

Після цього тріумфу Стейніц почав отримувати пропозиції про проведення ігор з різними шахістами. За замовчуванням, він міг вибирати або відхиляти гру. Тому наближав до себе небагатьох. Так у 1888 році він виграв у російського шахіста Чигоріна, в тому ж році він почав писати умови для проведення подібних турнірів.

Чигорін мав намір провести матч-реванш, гра була зіграна по телеграфу, і двічі Чигорін перемагав. Потім при живій грі між чемпіонами, Стейніц все-таки повернув собі титул найсильнішого гравця, але критики були розчаровані занепадом його гри.

У 1894 році він зіграв матч проти новачка в шахах – Ласкера, і програв. Згодом Ласкер став чемпіоном світу. Втративши титул, Стейніц почав її відновлювати.

У 1894 році переміг на нью—йоркському турнірі, в 1895 році посів лише 5 місце, в 1896 році в Санкт-Петербурзі став другим після Ласкера.

На листопад був призначений матч-реванш у Москві, але готуючись до нього Стейніц провів матч у Ростові-на-Дону проти Шифферса і переміг, а влітку зайняв 6 місце в Нюрнберзі. Після цього Стейніц зліг із психічним розладом в клініку. У березні 1897 року він повертається до Відня і Нью-Йорк.

В 1898 році він посів 4 місце на матчі у Відні, 5 місце в Кельні і 10 у Лондоні.

1900 рік став останнім для шахіста – через прогресуючу хворобу його помістили в клініку, але 12 серпня він помер від серцевого нападу.